დაკარგული კონტეინერების რაოდენობა მცირდება
საზღვაო გადამზიდავების დროს დაკარგული კონტეინერების რაოდენობა მცირდება,
2011-2013 წლების მსოფლიო სტატისტიკის მიხედვით, საზღვაო გადაზიდვების დროს, წელიწადში საშუალოდ 2683 კონტეინერი იკარგებოდა... და ამის ძირითად მიზეზად, მოყვანილია დიდი კონტეინერების ჩაძირვა, მეჩეჩზე დაჯდომა და შტორმის დროს გადაყირავება.... მაგალითისთვის შეიძლება დასახელდეს, 2011 წელს კონტეინერმზიდი Rena-ს მეჩეჩზე დაჯდომა, რომლის დროსაც მან 900-მდე კონტეინერი დაკარგა... და 2013 წელს - MOL Comfort-ის ჩაძირვა, რომლის დროსაც ზღვაში 2683 კონტეინერი ჩავარდა.
2014-2016 წლებში, წინა წლებთან შედარებით თითქმის ორჯერ ნაკლები კონტეინერი დაიკარგა. ამ წლების სტატისტიკა, წელიწადში საშუალოდ 1390 დაკარგულ კონტეინერს უდრის. ყველაზე დიდი დანაკარგი (517 კონტეინერი), 2015 წელს, გემ El Faro-ს ჩაძირვას მოჰყვა.
გასულ სამ წელიწადში (2017-18-19 წლები), კონტეინერთა დაკარგვის შემცირების ტენდენცია შენარჩუნდა და ამ პერიოდში, წელიწადში საშუალოდ 779 დაკარგულ კონტეინერამდე ჩამოვიდა. ამ პერიოდის მანძილზე, ყველაზე მეტი დანაკარგი, კონტეინერმზიდ
MSC Zoe-ს ჰქონდა, რომელსაც შტორმის დროს 345 კონტეინერი გადაუვარდა ბორტიდან.
ყავის მარცვლების ტრანსპორტირება ევროპის ქვეყნებიდან საქართველოში (GE)
3 თებერვალი 2023
საქართველოში ყავის იმპორტი გაიზარდა. 2022 წლის მონაცემებით გასული წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით ყავის იმპორტის ღირებულება 66.4%-ით გაიზარდა, ხოლო მოცულობა 31%-ით.