სომხეთის გავლით საქართველოს მიმართულებით დაგეგმილია სატრანზიტო გზის მშენებლობა (EN)
21 October 2021
ირანული მედია ავრცელებს ინფორმაციას, რომ თეირანი მზად არის მონაწილეობა მიიღოს ახალი გზის მშენებლობაში საქართველოს მიმართულებით სომხეთის გავლით.ირანის ტრანსპორტისა და საქალაქო განვითარების მინისტრის მოადგილეს, ჰეიროლა ხადემის განცხადებით, მიღწეულია შეთანხმება ირანსა და სომხეთს შორის ახალ სატრანზიტო მარშრუტთან დაკავშირებით.მომდევნო თვის დასაწყისში დაგეგმილია ირანული ტვირთისთვის ალტერნატიული სატრანზიტო გზის მშენებლობა.როგორც ირანის ტრანსპორტის მინისტრი აცხადებს, ირანმა და სომხეთმა რამდენიმე მნიშვნელოვანი გადაწყვეტილება მიიღეს: მარშრუტის ჩრდილოეთის ნაწილის (ერევნიდან საქართველოს მიმართულებით) მშენებლობა, რომელიც სომხეთმა განახორციელა და სამხრეთის ნაწილი, რომელიც ირანის ნორდუზის საზღვარზე გადის. ორივე მხარე შეთანხმდა მომდევნო თვიდან სამშენებლო სამუშაოების დაწყებაზე. ამგვარად, მისი ალტერნატიული გზა შეიძლება გამოყენებული იყოს სატრანზიტო სატრანსპორტო საშუალებად.მათი აზრით, აღნიშნული პროექტის განხორციელება აღმოფხვრავს ყველა იმ პრობლრმას, რომელიც სატრანზიტო და სატრანსპორტო საშუალებებთან იყო დაკავშირებული.